TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Банско

Банско е град во Благоеевградската област, до Разлог. Градот е сместен на источните падини на планината Пирин и во неговата непосредна близина се наоѓа и познатиот ски центар кој го носи истото име. Вгнезден во подножјето на Пирин планините, градот Банско е атракција за бугарски и странски туристи во текот на целата година. Подеднакво привлечен за време на четирите сезони, градот нуди разновидни рекреативни услови. Рамнотежата помеѓу екологијата, флората, фауната и националната боја. Популарноста на Банско во и надвор од земјата се должи на прекрасните услови за ски туризмот во комбинација со оригиналниот фолклор и преродбената архитектура. Со посета на градот, гостите ќе ја доживеат автентичноста на бугарскиот фолклор, уникатните уметнички и културни вредности и карактеристики на регионот. Ќе се релаксираат во пријатната атмосфера на хотелските комплекси, ќе ги вкусат традиционалните специјалитети од Банско и прекрасните вина.

Најпознатиот и најпопуларниот ски центар на Балканот

ПИСТИ

број име на пистата “тежина“ на пистата
1 Коларски СИНА
2 Бъндерица ЦРВЕНА
3 Плато 1 СИНА
4 Балканиада ЦРВЕНА
4a Преход към Тодорка ЦРВЕНА
5 Шилигарник 1 СИНА
5a Преход към Шилигарник 2 СИНА
6 Тодорка ЦРВЕНА
7 Стара писта ЦРВЕНА
8 Юлен ЦРВЕНА
9 Томба ЦРНА
9a Ръкав на Томба ЦРНА
10 Шилигарник 2 СИНА
10a Преход към Шилигарник 1 СИНА
11 Плато 2 ЦРВЕНА
12 Стражите ЦРВЕНА
14 Църна могила ЦРВЕНА
15 Чалин Валог 2 ЦРВЕНА
16 Чалин Валог 1 ЦРВЕНА
17 Ски път №1 КАФЕАВА
18 Ски път №2 КАФЕАВА

Дел од настаните, манифестациите кои се одржуваат во Банско

SNOW CINEMA филмови за скијање и сноубординг
Светско првенство во сноуборд
Меѓународен балетски фестивал
Пирин Куп FIS
Државен шампионат во сноуборд крос
Државнo првенство во  алпско скијање
Меѓународен фестивал на танц "БАНСКО ОТВОРЕН ГРАНД“
Меѓународен Џез фестивал - Банско
Фестивал за опера и класична музика "Банско опера фестивал“
Банско Балкан фест - Фестивал на Балканската музика
Банско филм фестивал - планинарски филмски фестивал
 

Happy End Се наоѓа до почетната станица на жичарница, најголемиот ски бар во Банско е и најдобро место за релаксација по слегувањето од патеките. Избраните јадења се подготвени со органски локални производи и одлични вина. До барот има и ресторан и диско со огромни екрани и уникатна атмосфера – така да во "Хепи енд" секогаш е загарантирана забавата! На сцената тука излегувале изведувачи како Пол Јанг, Крис Норман, DJ Боб Синклер, Ева Мендес, Лавли Лора и многу други.

Пијано бар "Sing Sing" “Финале“ по возбудлив зимски ден - одлична музика во живо и прекрасна атмосфера. Уживајте во коктели, шампањ или друг избор на богата лепеза на пијалоци и да дознаете зошто пијано барот Синг Синг е секогаш во центарот на настаните и е омилено место за туристите во текот на зимската сезона.   Ноќен клуб  - The Club Bansko Ноќен клуб  - Mirage Ноќен клуб  - Flash Club Дискотека – The Club

Сортирајте ги резултатите по:

Astera & Spa
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

Во 2014 г. избран за Нај хотел со 4* во Банско, има голем СПА центар

цена од€79.00 ИЗБЕРЕТЕ

Casa Karina
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

Во подножјето на Пирин планина, 100 метри од жичарата и гондолата

цена од€66.00 ИЗБЕРЕТЕ

Grand hotel
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

150 метри од центарот на Банско и околу 1.5 км од Гондола лифтот...

цена од€202.00 ИЗБЕРЕТЕ

MPM Sport
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

Од центарот е на околу 2 км, од жичарата 200 метри

цена од€0.00 ИЗБЕРЕТЕ

Ores Boutique
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

Хотелот Ores е нов ***** хотел на 2 минути од гондола лифтот......

цена од€567.00 ИЗБЕРЕТЕ

Perun Lodge
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

Сместен на 350 метри од гондолата и 800 метра од центарот на Банско

цена од€32.00 ИЗБЕРЕТЕ

Pirin Golf&Spa
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

Хотел со 5* на 15 км од ски лифтот и 13 км од центарот на Банско.....

цена од€53.00 ИЗБЕРЕТЕ

Regnum
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

На околу 400 м од Гондолата и на 900 м од центарот на Банско...........

цена од€64.00 ИЗБЕРЕТЕ

St. George Ski & Holiday
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

Оддалечен 1 км од центарот на Банско и 800 метри од ски лифтот

цена од€44.00 ИЗБЕРЕТЕ

St. Ivan Rilski
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

На 800 метри од ски лифтот, и околу 1 километар од центарот на Банско.

цена од€67.00 ИЗБЕРЕТЕ

Zara
Банско БУГАРИЈА

0 Оцени

Се наоѓа на 500 метри од центарот и 400 метри од ски Гондолата........

цена од€59.00 ИЗБЕРЕТЕ

Сортирајте ги резултатите по:

по лице€339.00
  • Новогодишна вечера на 31.12.2019
  • 4 Полупансиони
  • Користење СПА центар
  • Тарнсфер хотел-ски лифт-хотел