TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Боровец

Лоциран на 1300 метри надморска височина на северните падини на Рила планина, Боровец е планински туристички центар во Бугарија. Најстарото бугарско зимско одморалиште, основано во 1896 година! Денес Боровец е најголемото и најмодерно одморалиште во Бугарија. Се наоѓа помеѓу седлото на Боровец и северните падини на Мусала во источниот дел на планините Рила. Климата тука се смета за здрава. Зимата во одморалиштето е мека и, се разбира, со големи количества снег! Просечната температура за време на најстудениот јануари е 4,8°C Обично патеките на Боровец имаат снежна покривка од средината на декември до април. Воздухот во Боровец е чист, без какви било загадувачи. Одличните услови за скијачки спортови привлекуваат илјадници љубители на планина од различни делови на Бугарија и од странство. На нивно располагање има 45 км различни  скијачки патеки, кои се поделени во три региони: Ситњаково - Мартинини Бараки - писти; Маркуџик - 4 писти; Јастребец - 3 писти; Скијачките патеки Јастребец се сметаат за најдобри - сите трки се одржуваат таму. Одморалиштето е редовен домаќин на разни зимски спортски настани. Имаше два пати натпревари за Светскиот куп на алпско скијање. Локалната биатлон писта се смета за една од најдобрите во Европа. Боровец е модерен ски-центар со луксузни хотели, ресторани, дискотеки, продавници.... а има одлични услови за зимски спортови: скијање, ноќнен спуст, сноуборд, ски трки, ски скокови и биатлон... Сите се опремени со меѓународни ознаки и знаци на различни јазици. Сите писти се добро подготвени и ги исполнуваат највисоките стандарди. Скијачкиот центар Боровец е опремен со добро организирани лифтови, вклучувајќи ги и лифтовите на Гондола. Четиринаесет „топови„ за вештачки снег гарантираат снежна покривка. Има повеќе од 200 ски инструктори, кои зборуваат странски јазици, од кои некои се поранешни професионални скијачи.    
Ски информации Надморска височина на одморалиштето: 1300 м Највисока точка на скијање: 2560 м Означени ски патеките: 58 км Најдолго траење: 12 км Насоки на падини: C, D, H Крос-кантри ски терени: 35 км Ски зони Во скијачкиот центар Боровец има 3 ски зони: Ситњаково ски центар - од 1337 м до 1780 м надморска височина. Ски Центар Јастребец - од 1340 м до 2.369 м надморска височина. Ски Центар Маркуџик - од 2144 м до 2550 м надморска височина. Биатлонска опрема Боровец е најстарото зимско одморалиште во Бугарија, чија историја датира од 1896 година. Боровец денес е најголемиот бугарски ски центар во однос на должината и капацитетот на скијачките патеки и објекти. Се наоѓа на падините на Мусала Хилс во источниот дел на планините Рила. Вгнезден во вековните борови шуми на над 1300 метри надморска височина, Боровец е совршено место за зимски спортови. Климата во одморалиштето е умерена, зимата е мека и со многу снег. Просечната температура во јануари - најстудениот месец е околу 4,8 ° C. Ски сезона обично трае од средината на декември до април. Одморалиштето нуди одлични услови за зимски спортови: алпско скијање, сноубординг, крос-кантри скијање. Крос-кантри скијање Одморалиштето нуди скијачки трки за долги патеки во Широка Полјана и Варника со должина од 3,5 км и 10 км. Во 1993 година Боровец беше домаќин на Светското првенство во биатлон.

Во вечерните часови има можност за посета на многу ресторани, кафичи или казиното во хотел Flora, дискотеката во хотел Iceberg .....

Сортирајте ги резултатите по:

Flora 4*
Боровец БУГАРИЈА

0 Оцени

 • СПА центар
 • Казино
 • 50 м од ски лифтот

цена од€3.00 ИЗБЕРЕТЕ

Iglika Palace 4*
Боровец БУГАРИЈА

0 Оцени

 • Финска сауна
 • Внатрешен базен
 • Парна бања

цена од€53.00 ИЗБЕРЕТЕ

Samokov 4*🚕
Боровец БУГАРИЈА

0 Оцени

 • СПА центар
 • Амам, сауна
 • 100 м од гондолата

цена од€35.00 ИЗБЕРЕТЕ

Yanakiev 4*
Боровец БУГАРИЈА

0 Оцени

 • Сауна
 • Внатрешен базен
 • Парна бања

цена од€126.00 ИЗБЕРЕТЕ

Сортирајте ги резултатите по:

Мусала 30/04/2023 - 01/05/2023

по лице€68.00
 • Автобус 🚌
 • 1 ноќевање со појадок
 • Врв Мусала
 • Посета на Софија