TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Кефалонија

Кефалонија е најголемиот остров од групите Јонски острови.
Името го добило според својот изглед (остров со глава) – кефало на грчки значи глава.
Интересната историја најдобро ја опишал Луис де Бернијер во својот бестселер “Мандолината на капетанот Корели”.
Истоимениот филм со познатите Николас Кејџ и Пенелопе Круз во главните улоги го прославил овој остров ширум светот.
Кефалонија има околу 250 километри долга плажа, а најпознатата е во заливот Митрос, која е една од петте најубави плажи во целиот Медитеран.
Островот се состои од два поврзани дела, источен и западен помеѓу кои се наоѓа заливот Аргостоли.
   

Сортирајте ги резултатите по:

Apartmani Prestige 🚕 Врњачка бања СРБИЈА

0 Оцени

  • Опремена кујна
  • Клима уред
  • Безжичен интернет

цена од€26.00 ИЗБЕРЕТЕ

Ariston Кефалонија ГРЦИЈА

0 Оцени

  • Порос
  • 9 ноќевања
  • вклучен превоз
  • 40 м. до плажата

цена од€119.00 ИЗБЕРЕТЕ