TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Лефкада

Лефкас или Лефкада, како што го нарекуваат Грците, е дел од групата Јонски Острови. Се наоѓа помеѓу Крф и Кефалонија на западниот брег. Островот Лефкада или наречен Лефкас, е четврти најголем остров во Јонското Море. Главниот град Лефкада е во северниот дел. Околу 7.000 луѓе живеат во градот. Марината е изградена во 2002година и е најмодерна во Грција. Се наоѓа над островите Итака и Кефалонија, многу близу до северозападниот брег на Еолските Острови. На островот може да се стигне со автомобил и ферибот. Островот се карактеризира со планински терен и богата вегетација, што го прави различен од повеќето грчки острови. Легендата вели дека островот бил свадбен подарок од таткото на Орфеј до таткото на Пенелопа. Името Лефкада значи "бело" доаѓа од извонредните стрмни бели карпи на Кејп Лефката, која се наоѓа на јужниот брег на островот. Островот е културен центар на Јонското подрачје со многу историски знаменитости. Василики плажа се смета за еден од најдобрите во светот за ентузијасти на водни спортови. Плажите се покриени со песок и камчиња. Население: 25 000 жители Забавите и ноќниот живот се концентрирани во Нидри, најпрометното одморалиште во Лефкада. Постојат слатководни извори и многу водопади на островот. Највпечатлив е 17-метарскиот Димосари во предградието на Нидри. Заливот Лефкас е 35 км од градот Лефкада. На запад се наоѓаат Катисма, Гира и заливите Милос и Ајас. Катизма е идеална за параглајдерство, а во Василики и Јанис се едни од најдобрите плажи за сурфинг во светот.