TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Лутра

Меѓу нашите гости е помалку познато одморалиште на западната страна на Касандра, околу 100 км од Солун. Лутра е спа (што значи во преводот од грчки јазик) и се наоѓа на крајот на полуостровот. Во прилог на прекрасната природа, карпесто песочниот брег, во Лутра има топли извори на термална вода со неодамна реновирана бања. Климата е исклучително пријатна поради комбинацијата на големи површини од борова шума, кристално чисто море и ветрови од брегот. Полуостровот Касандра е познат по своите недопрени песочни плажи и безброј можности за уживање и разгледување. Во Лутра има неколку ресторани, таверни и кафулиња, има две помали плажи и прекрасна градска плажа со песок и камчиња. Од Пефкохори е само на десетина км, околу 4 км од Неа Скиони. Ако сакате вистински одмор, со неповторливо зајдисонце, Лутра е вистинскиот избор.