TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Неи Пори

Неи Пори е приморско место, едно од најпопуларните летувалишта во областа Пиериа - Грција.
Сместен е под планината Олимп, од нашата граница е оддалечен околу 160 км, а до Катерини е 60 км.
Во близина на Неи Пори се наоѓа Платамона, а на јужната страна реката Пиниос.
Карактеристично за ова место е широката и долга песочна плажа, кристално чисто море, паркови и игралишта за деца.
Низ целото место ќе најдете голем број на кафулиња, таверни, ресторани и плоштади.
Сето ова го прави Неи Пори идеално место за да го поминете вашиот семеен одмор.
Неи Пори е изграден во 1976 година и граден е по урбанистички план, па затоа улиците се широки, а населението во главно се занимава со туризам.
Во местото постојат и објекти како што се црква, основно училиште, културен центар, фудбалски игралишта, амбуланта и голем број на апартмани и хотели.
Самото место е специфично бидејќи  широки улици, големите плоштади и детски игралишта се лоцирани во близина на плажа.
Плажата е многу пространа, широка околу 100 метри и долга околу 6 км.
Плажата е песочна, со ситен златно-жолт песок, а ист таков е и во вода низ кој постепено се влегува и се доаѓа до длабочината, каде морето е познато по својата чистота и прозирност.
ПЛАЖАТА ВО НЕИ ПОРИ
Песоќна, широка и долга околу 6 км...
Покриена е со убав песок, организирано со кафулиња, барови и таверни, лежалки и чадори што можат да се изнајмат, но и тивки делови.
Морето е чисто, многу плитко, па затоа е идеално за фамилии со деца, но и за спортови на вода и на плажа.
Во близина на плажата има вили, хотели, продавници, маркети, ресторани, како и шеталиште идеално за љубителите на долги прошетки.
Плажата и местото се многу лесно достапни, се препорачува за љубителите на мирен одмор.
   

Сортирајте ги резултатите по:

Adonis Неи Пори ГРЦИЈА

0 Оцени

  • 8 дена 7 ноќевања
  • сабота / сабота
  • 200 м до плажата

цена од€89.00 ИЗБЕРЕТЕ
7% Попуст

Fotini Неи Пори ГРЦИЈА

0 Оцени

  • 8 дена 7 ноќевања
  • сабота сабота
  • 200 метри од плажата

цена од€89.00 ИЗБЕРЕТЕ
7% Попуст

Vasilis Неи Пори ГРЦИЈА

0 Оцени

  • 8 дена 7 ноќевања
  • сабота / сабота
  • 200 метри од плажата

цена од€89.00 ИЗБЕРЕТЕ