TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Санторини

   
Грчкиот остров Санторини официјално е познат како Тира.
Овој вулкански остров годишно го посетуваат огромен број туристи кои уживаат во глетката на Калдера, епицентар на едно од најголемите вулкански ерупции во историјата.
Катастрофалнaтa вулканска ерупција во 1400 година п.н.е., е “причина“ за денешниот изглед на островот. И денес на малиот остров Неа Камел, кој се наоѓа во Калдера, има вулкански кратер.
Санторини е популарна туристичка дестинација, која ги комбинира грчки стил и модерен луксуз. Главниот град на островот е Фира, а најшироките плажи се на Камари и Периса.
Монденски, незаборавен, традиционален...остров кој ќе ве остави без здив, најромантичниот остров на светот Санторини!
Издигнувајќи се од сините води на Егејското море, тркалезниот архипелаг на вулкански острови, 200 километри југоисточно од копното на Грција, со своите живописни и разнобојни карпи раскажува своја историја.
Симболот на грчкиот туризам, наречен Санторини, а препознатлив по куќичките од бел камен со плави покриви е еден од 10-те најромантични дестинации во светот.
Како што ќе се доближувате до островот, се потешко е да сфатите дека тој кружен залив, некогаш бил вулканско срце. Како што рековме, Санторини се наоѓа во Егејското море и припаѓа на групата острови Киклади.
Опфаќа територија од околу 96 км2, должина на обала од околу 69 км.
Западната страна на островот, онаа која е свртена према вулканот е карпеста и стрмна и се вика Kaldera.
На југоисточниот дел се наога варовитовулканска планина Mesa Vouno со највисок врв Prophifitis Ilias.
Климата е умерена и е медитеранска.
Во текот на летото дувка североисточен ветер познат по името Meltemi, а во текот на зимата температурата никогаш не пага испод 10 степени.
Дожд врне понекогаш во зима, а во текот на летото нема врнежливи денови.

Сортирајте ги резултатите по:

Санторини 🚌+⛴️ 09/10/2019 - 11/10/2022

по лице€239.00
  • Факултативно Санторини
  • Факултативно крстарење со брод
  • 3 ноќевања со појадок во хотел 3*
  • Факултативно Винарија
по лице€239.00
  • Факултативно Санторини
  • Факултативно крстарење со брод
  • 3 ноќевања со појадок во хотел 3*
  • Факултативно Винарија