TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Санторини

Грчкиот остров Санторини официјално е познат како Тира. Овој вулкански остров годишно го посетуваат огромен број туристи кои уживаат во глетката на  Калдера, епицентар на едно од најголемите вулкански ерупции во историјата. Катастрофалнaтa вулканска ерупција во 1400 година п.н.е., е “причина“ за денешниот изглед на островот. И денес на малиот остров Неа Камел, кој се наоѓа во Калдера, има вулкански кратер. Санторини е популарна туристичка дестинација, која ги комбинира грчки стил и модерен луксуз. Главниот град на островот е Фира, а најшироките плажи се на Камари и Периса.