TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Сандански

Земја: Бугарија / Град:  Сандански / Валута: Лев (BGN) / Број на жители: 37000
Општи информации за Сандански 
Со право може да се каже дека денес градот Сандански стана еден вид "фабрика за здравје". Климатскиот третман и балнео терапијата во долг период ги докажаа своите предности и го претворија градот во национален и меѓународен спа-центар.
Свети Врач е поранешното име на сегашен Сандански.
Се наоѓа на југозапад на Бугарија, и на само 40 км од Македонската граница. (Ново село) во долината на реката Струма од нејзината лева страна и е сместен во подножјето на Пирин планина, од нејзината западна страна. Низ него тече реката Санданска Бистрица,
Тука се наоѓаат над 80 минерални извори со температура од 33°С до 83°С со ниска минерализација и успешно се користат за третмани на најразлични болести.
Градот Сандански е познат како најголема топла населба во Бугарија, со просечна годишна температура 13.9ºС, со најниска во земјата просечна релативна влажност на воздухот - 66%, со најголема должина на сонце - 2506 часа, со најмалку магливи денови во текот на годината - просек 5.
Воздухот во Сандански има најниска содржина на алергени во цела Бугарија.
Не е случајна популарноста негова како една од најдобрите во Европа природни балнеолечилиште за хронични заболувања на белите дробови и горните дишни патишта - бронхијална астма, хроничен и астматичен бронхит, поленска треска, респираторна невроза и други.
   
 
ГРАД САНДАНСКИ
Во непосредна близина на градот се наоѓа и фудбалски стадион, сала за ракомет, кошарка, а во градскиот парк има отворен целогодишно базен со олимписки дименазии со топла минерална вода
ИНТЕРХОТЕЛ
Комплексот нуди пет тениски игралишта со модерни подови и комплетна професионална опрема. За време на поројни дождови терените можат да се користат по 30-40 минути. Подлогата е црвена, слична на онаа во Ролан Гарос, лиценцирана е од страна на Меѓународната федерација по тенис ИТФ
СПА ХОТЕЛ МЕДИТЕ РЕСОРТ
Хотелот располага со две тениски игралишта со димензии 50м / 20м, покриени со "тепих" (вештачка трева).

Фолклорот и етнографијата во овој регион има свои уникатни квалитети. Непоколебливата љубов кон минатото и традициите на овие земји се причина да го задржат својот фолклор и обичаи. Во Сандански или во околните села, се одржуваат традиционални фестивали, селски фестивали или празници. Тие се важен дел од животот на локалното население.
"Пирин фолк" е меѓународен фестивал на Балканската народна музика, кој се одржува во септември (првиот викенд) во градот Сандански. Тоа е еден од најпрестижните фестивали во Бугарија, која секоја година собира учесници од различни земји и претставува средба на традиции, култури и јазици во име на фолклорот на песни
Балканскиот младински фестивал "Младите на Балканот" се одржува во септември (втор викенд) во Сандански и е најголемиот меѓународен младински настан во Југоисточна Европа. Тоа им овозможува на младите луѓе да ги прошират своите погледи и контакти во разновидна палета на различни интереси, вештини и можности за настапи во различни сцени.
Во центарот на Сандански се наоѓаат ископини од ранохристијанскиот период
 
 
Гледано низ очите на младите, ноќниот живот во Сандански е разновиден и интересен. Во зависност од преферираниот музички стил, можете да изберете од кафиќи, пијано-барови, ресторани или ноќни клубови. Најпопуларни
„Massa Club“ во комплекс Медите
„Night Life” во комплекс Св. Никола
„Piano bar“во комплекс Св. Никола
„Piano bar Faces” во хотел Парк Пирин

Сортирајте ги резултатите по:

Interhotel 4* 🚕 Сандански БУГАРИЈА

0 Оцени

 • СПА центар
 • 2 надворешни базени
 • 1 внатрешен базен
 • Свечена вечера 31.12.2022

цена од€738.00 ИЗБЕРЕТЕ

Interhotel Spa 4* 🚕
Сандански БУГАРИЈА

1 Оцени

 • Внатрешен базен
 • Надворешни базени
 • Голем СПА центар

цена од€73.00 ИЗБЕРЕТЕ

Medite 5*🚕
Сандански БУГАРИЈА

0 Оцени

 • Базен со минерална вода
 • Надворешно џакузи
 • Финска и билна сауна
 • Јодна соба, амам

цена од€1025.00 ИЗБЕРЕТЕ

Pirin Park 5* 🚕
Сандански БУГАРИЈА

0 Оцени

 • СПА центар
 • 2 внатрешни базени
 • 2 надворешни базени
 • Доплата за вечерата 31.12.2022

цена од€134.00 ИЗБЕРЕТЕ

Pirin Park Spa 5* 🚕
Сандански БУГАРИЈА

0 Оцени

 • 2 внатрешни базени
 • 2 надворешни базени
 • Парна бања

цена од€38.00 ИЗБЕРЕТЕ

Sv. Nikola 🚕
Сандански БУГАРИЈА

0 Оцени

 • Велигден
 • 2 или 3 ноќевања
 • СПА центар
 • Велигденски ручек

цена од€112.00 ИЗБЕРЕТЕ

Сортирајте ги резултатите по:

AquaSun Spa 3* 08/12/2022 - 11/12/2022

по лице€192.00
 • 4 дена 3 ноќи
 • Внатрешен базен
 • Финска и парна бања
 • Солена соба

Pirin Park 🚕 20/05/2022 - 24/05/2022

по лице€72.00
 • 20.05-24.05.2022
 • Хотел 5*
 • Ноќевање со појадок
 • Сопствен превоз

Интерхотел 4* 08/12/2022 - 11/12/2022

по лице€325.00
 • 3 ноќевања со појадок
 • СПА центар
 • 3 термални базени
 • Интернет, паркинг