Сицилија

Сицилија

Држава

Италија

Регион

Сицилија

Град

Таормина

Категорија

Септември

1

Сицилија е најголемиот остров во Средоземното море и еден од 20-те региони на Италија.
Еден е од петте италијански автономни региони а нејзин главен град е Палермо.
Сицилија е во центарот на Средоземно море, јужно од италијанскиот полуостров, од кој е одвоена со тесниот теснец Месина.
Нејзиното обележје е Етна, еден од највисоките активни вулкани во Европа и светот, моментално висок 3.357 м.
Островот има типична медитеранска клима и е познат по своите катедрали, лозја, плажи и архитектура.
Операта во Палермо и барокните цркви во Ното и Модика се светски познати знаменитости...
Од 1860 година, Сицилија е официјален дел од Италија.
Прво, островот беше споен со Кралството Сардинија, а подоцна Кралството Сардинија се спои со Кралството Италија.
Од 1946 година, Сицилија е автономен остров во рамките на Италија.

2

Ден 1

27.09.2024 - петок : БИТОЛА - ДРАЧ 
Состанок на групата на Градската автобуска станица во 13;30 часот...
Поаѓање за Албанија во 14;00 часот.
Патот води преку г.п. Охрид, Струга, Елбасан...
Пристигнување во Драч околу 19;30 часот.
Чекирањето на билетите – трансфер на фери брод околу 21;00 часот.
Испловување за Италија во 23.00 часот. Ноќевање на фери бродот.

Ден 2

28.09.2024 - сабота : БАРИ – МЕСИНА – САН АЛЕСИО 
Пристигнување во Бари околу 08;00 часот. Продолжување кон Вила Сан Џовани - Реџо Калабрија од каде со траект преминуваме на Сицилија
Пристигнување во Месина во попладневните часови.
Продолжување на југ до познатото туристичко место Сан Алесио Сикуло.Ноќевање.

Ден 3

29.09.2024СИЦИЛИЈА
Уживајте во кристално чистите води на Јонското море, Сицилијанската гостопримливост и вкусната кујна....

Ден 4

30.09.2024СИЦИЛИЈА
Слободен ден за плажа или индивидуални прошетки. Ноќевање

Ден 5

01.10.2024СИЦИЛИЈА
Слободен ден за плажа или индивидуални прошетки. Ноќевање

Ден 6

02.10.2024СИЦИЛИЈА
Слободен ден за плажа или индивидуални прошетки. Ноќевање

Ден 7

03.10.2024СИЦИЛИЈА
Слободен ден за плажа или индивидуални прошетки. Ноќевање

Ден 8

04.10.2024СИЦИЛИЈА
Слободен ден за плажа или индивидуални прошетки. Ноќевање

Ден 9

05.10.2024 - сабота  САН АЛЕСИО – МЕСИНА – Вила САН ЏОВАНИ – БАРИ 
Појадок. По појадокот, одјавување од хотелот и заминување за Бари...
Патот води преку Месина, вила Сан Џовани, Таранто...
Пристигнување во Бари во попладневните часови.
Трансфер на траект. Испловување за Албанија во 23;00 часот. Ноќевање на фери бродот.

Ден 10

06.10.2024 - недела  ДРАЧ – БИТОЛА 
Пристигнување во Драч околу 08;00 часот.
Заминување кон Македонија...пристигнување во Битола во пладневните часови.

3

Монреале - Палермо 45 Є
Модика - Ното - Сиракуза 40 Є
Катанија - Етна - Таормина 35 Є
4

Двокреветна кабина - еден правец (по лице) 20 Є
Трикреветна кабина - еден правец (по лице) 15 Є
Четирикреветна кабина - еден правец (по лице) 10 Є
Патничко осигурување 50 Є
5

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА :
Автобуски превоз на горенаведената релација;
Бродски превоз Драч-Бари-Драч (билет за “deck” - седишта);
Бродски превоз Вила Сан Џовани-Месина-Вила Сан Џовани;
7 ноќевања со појадок во хотел со 3* во близина на Таормина (Сан Алесио Сикуло);
Организација, водство и реализација на аранжманот;

ДОПЛАТИ :
за фери брод:
за двокреветна кабина 20 € по лице во правец,
за трикреветна кабина 15 € по лице во правец,
за четирикреветна кабина 10 € по лице во правец,

- ДОПЛАТА за 1/1 соба : 9.610,00 ден. (155 €);

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА :
Факултативните излети и посети;
Влезниците при посета на културно-историските споменици;
Патничкото осигурување – без франшиза - 300,00 ден. по лице;

7

Валидноста на патните документи и патничко-здравствено осигрување се обврска на патникот. Категоријата на објектите/хотелите е според законите на државата на која се однесува резервацијата. Информацијата за квалитетот и услугите, кои ги предлага секој објект/хотел, се осигурани од самите објекти/хотели на датумот на нивното вклучување во резервацискиот систем. Информациите и фотографиите на страницата што го опишуваат објектот/хотелот се информативни и се земени од нашите партнери или од нивните страници или сликани од нас. Сликите и текстот на страницата се генерички и не можат да се сметаат за договорни, тие претставуваат само информации за сместувачките единици. Информациите за објектот ги ажурираме, но не гарантираме дека се целосни или не содржат грешки. Минималниот број на лица се определува според бројот на легла во сместувачката единица. Бројот на лица за сместување во собите треба да е ист како е во ваучерот или списокот на организаторот на патување, во објектот/хотелот нема да дозволат сместување на ненајавени лица. Цените и достапните понуди се валидни во овој момент Сместувачките капацитети првиот ден се превземаат по 15;00 часот, Последниот ден напуштање на собата е 09:00-12;00 часот наутро. Превземањето и напуштањето на собите е во зависност од политиката на секој објект. Патниците се должни да ја одржуваат хигиената за време на престојот Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, патниците се должни веднаш да го известат одговорното лице, или сопственикот на објектот или вработен на рецепцијата. Ако проблемот не биде решен, треба да се извести организаторот на патувањето односно уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани. Агенцијата не гарантира за конекцијата и брзината на интернетот во објектите. Сликите и информациите за сите понуди на нашата веб страна се од информативен карактер. Важи за Грција: Димензиите на креветите во капацитетите во Грција се разликуваат од нашите стандарди. Грчкиот стандард за единечен кревет 70-90см x 180-190см, брачен кревет 120-160см x 180-190см

Цената на аранжманот зависи од квалитетот, категоријата и локацијата на објектот. Категоријата на објектите/хотелите се определува според законодавните одредби и критериуми на соодветната држава. Доколку вие барате посебни потреби (а не се во договорот со агенцијата) од страна на објектот/хотелот и ако ви ги потврдат на лице место и ако таквите дополнителни потреби изискуваат дополнително плаќање истото го плаќа клинетот на лице место за време на престојот во објектот/хотелот. Агенцијата не ги компензира туристите за трошоци направени надвор од платената услуга.

Категоријата на објектите/хотелите е определена според законите на државата на која се однесува резервацијата. Информацијата за квалитетот и услугите, кои ги предлага секој објект/хотел, се осигурани од самите објекти/хотели на датумот на нивното вклучување во резервацискиот систем. Информациите и фотографиите на страницата што го опишуваат објектот/хотелот се информативни и се земени од нашите партнери или од нивните страници за презентација или сликани од нас. Сликите на страницата се генерички и не можат да се сметаат за договорни, тие претставуваат информации за сместувачките единици. Секојдневно се обидуваме да ги ажурираме овие информации, но не гарантираме дека тие се целосни, ажурирани или не содржат грешки. Минималниот број на лица се определува според бројот на основни легла во сместувачката единица. Бројот на лица кои се сместуваат во собите треба да е соодветен на лицата наведени во ваучерот или списокот кој го издава организаторот на патување, во објектот/хотелот нема да дозволат сместување на ненајавени лица. Цените и достапните понуди се валидни во овој момент! Сместувачките капацитети првиот ден се превземаат по 14:00-15;00 часот, Последниот ден напуштање на собата е 09:00-12;00 часот наутро. Превземањето и напуштањето на собите е во зависност од политиката на секој објект. Патниците се должни да ја одржуваат хигиената за време на престојот За Грција: Димензиите на креветите во апартмани и студија во Грција се разликуваат од нашите стандарди. Грчкиот стандард за нормален кревет е 75-90 см x 185-190 см, брачен кревет (француски) 115-160 см со 180-190 см. Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, патниците се должни веднаш да го известат одговорното лице, или сопственикот на објектот или вработен на рецепцијата. Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести организаторот на патувањето односно уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.

Ценовник

ДатумСместувањеУслугаТип на собаЦена
27.09.2024 - 06.10.2024 Хотел 3* - за уплати до 01.07.2024 7 ноќевања со појадок Двокреветна
27.09.2024 - 06.10.2024 Хотел 3* - за уплати до 01.07.2024 7 ноќевања со појадок Еднокреветна
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img

Локација

Детали за резервација

Датум од - Датум до

Објект
Немате избрано објект.

Соба
Немате избрано соба.

Цена

0.0 мкд

icon

Get the latest news and offers

Subscribe to our newsletter

Резервација
Цена

Патници

Возрасни
01
Деца
0
Бебиња
0