Рафтинг на Тара

Рафтинг на Тара

Држава

Црна Гора

Регион

Црна Гора

Град

Мртање

Категорија

Мај

1

На само 300 метри од главниот пат Подгорица-Сараево, се наоѓа оваа туристичка оаза која претставува вистински скапоцен камен на црногорската дива убавина.
Рафтингот на реката Тара со кањонирање на реката Пива се невероватно доживување.

Kуќичките и бунгалови се изградени од целосно природни материјали, главно дрво, и ви овозможуваат целосно да и се предадете на природата и целосно да уживате во неа.
Има двокреветни, трокреветни и шесткреветни соби, а терасите кои се издигнати над реката Пива нудат можност за незаборавна релаксација 

 Цена ло лице :
220 € сместување во 1/6 соба
230 € сместување во 1/3 соба
240 € сместување во 1/2 соба

2

23.05.2024 Битола-Скопје-Куманово-Приштина-Мртање (Црна Гора)
Состанок со групата во 17:30 часот во Битола, (паркинг на Спортска сала).
Поаѓање кон Скопје во 17:45 часот.
Пристигнување во Скопје 20:30 часот (Окта Пуцко Петрол, до хотел Континетал).
Ноќно возење со попатни одмори, царински формалности.

24.05.2024 Ден за планинарење
Пристигнување во раните утрински часови во Мртање (појдовна точка за искачување).
По пристигнувањето, мал одмор и припрема и подесување на опремата во зависност од временските услови. Поаѓање од Мртање кон врвот Велики Маглиќ – 07:00 часот. Највисока точка – 2386 мнв Велики Маглиќ
Слегување од Вилики Маглиќ кон Трновачко Езеро и пристигнување во Превој.
Предвидено траење на планинарска акција – 12:00 часa.
Тежина на патека Класа 2
Пешачење, лесна (патека достапна за одредена група луѓе со добра здравствена состојба и со основно планинарско знаење).
Опрема
Високи чизми, ракавици, кабаница, очила за сонце, стапчиња за планинарење.
Храна и вода
Јаткасти плодови, 2 оброци, храна богата со јаглехидрати, суво овошје, вода 2л.
Пристигнување во Превор (завршување на планинарска акција) – 19;00 ч .
Патување кон Модра река (Рафтинг камп) со автобус 1 час.
Пристугнување во Модра Река (Рафтинг Камп) околу 20:00 чaсот
Сместување во рафтинг камп “Modra Rijeka” monteriver.com во избраниот тип на соби.
Вечера. Ноќевање.

25.05.2024 Ден за Рафтинг на Тара
Појадок. По појадок, припрема за рафтинг на Тара во 10:00 ч.
(облекување на одела, добивање на инструкции од стручните водичи…).
Во 11:00 ч.– Поаѓање со теренски возила до Брштановице
(почетната точка за рафтингот), возење околу 40 мин.
Уживање во прекрасните пејсажи.
Во 12:00 ч. пристигнување во Брштановице и почеток на рафтингот.
Во наредните неколку часа време за рафтинг, а во договор со стручните водичи се договараат активностите (капење, посета на водопадот, фотографирање, уживање во недопрената природа, како и 18 км феноменални брзаци на реката Тара.
Во 15:00 ч. поаѓање кон Рафтинг Камп “Модра Ријека” ручек на брегот на реката Пиве.
Време за одмор или индивидуални активности.
Во договорено време организирана вечера со музика. Ноќевање

26.05.2024         Македонија
Појадок. Одјавување од собите. Во договорено време поаѓање кон Македонија.
Денско и ноќно возење со попатни паузи, гранични и царински формалности.
Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

3

4

5

 Цена ло лице :
220 € сместување во 1/6 соба
230 € сместување во 1/3 соба
240 € сместување во 1/2 соба

Во цената Е вклучено:
Превоз со туристички автобус
2 ноќевања во Рафтинг Камп “Modra Rijeka”
На 24.05.2024 вечера
На 25.05.2024 појадок, рафтинг на Тара со вклучен трансфер, професионална опрема, ручек, вечера со музика.
Патничко осигурување
Лиценциран меѓународен планинарски водич
Локален планинарски водич
Комплетна организација и придружник за време на целото патувањe

Во цената на аранжманот НЕ Е вклучено:
Личен трошок на патникот
Неспомнати услуги

Поаѓања од:
Битола 17:45 ч (паркинг Спортска сала)
Прилеп 18:20 ч (бензиска пумпа Лукоил);
Скопје 20:15 ч (бензиска пумпа Пуцко Петрол , КФЦ - кај хотел Континентал)

7

Валидноста на патните документи и патничко-здравствено осигрување се обврска на патникот. Категоријата на објектите/хотелите е според законите на државата на која се однесува резервацијата. Информацијата за квалитетот и услугите, кои ги предлага секој објект/хотел, се осигурани од самите објекти/хотели на датумот на нивното вклучување во резервацискиот систем. Информациите и фотографиите на страницата што го опишуваат објектот/хотелот се информативни и се земени од нашите партнери или од нивните страници или сликани од нас. Сликите и текстот на страницата се генерички и не можат да се сметаат за договорни, тие претставуваат само информации за сместувачките единици. Информациите за објектот ги ажурираме, но не гарантираме дека се целосни или не содржат грешки. Минималниот број на лица се определува според бројот на легла во сместувачката единица. Бројот на лица за сместување во собите треба да е ист како е во ваучерот или списокот на организаторот на патување, во објектот/хотелот нема да дозволат сместување на ненајавени лица. Цените и достапните понуди се валидни во овој момент Сместувачките капацитети првиот ден се превземаат по 15;00 часот, Последниот ден напуштање на собата е 09:00-12;00 часот наутро. Превземањето и напуштањето на собите е во зависност од политиката на секој објект. Патниците се должни да ја одржуваат хигиената за време на престојот Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, патниците се должни веднаш да го известат одговорното лице, или сопственикот на објектот или вработен на рецепцијата. Ако проблемот не биде решен, треба да се извести организаторот на патувањето односно уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани. Агенцијата не гарантира за конекцијата и брзината на интернетот во објектите. Сликите и информациите за сите понуди на нашата веб страна се од информативен карактер. Важи за Грција: Димензиите на креветите во капацитетите во Грција се разликуваат од нашите стандарди. Грчкиот стандард за единечен кревет 70-90см x 180-190см, брачен кревет 120-160см x 180-190см

Цената на аранжманот зависи од квалитетот, категоријата и локацијата на објектот. Категоријата на објектите/хотелите се определува според законодавните одредби и критериуми на соодветната држава. Доколку вие барате посебни потреби (а не се во договорот со агенцијата) од страна на објектот/хотелот и ако ви ги потврдат на лице место и ако таквите дополнителни потреби изискуваат дополнително плаќање истото го плаќа клинетот на лице место за време на престојот во објектот/хотелот. Агенцијата не ги компензира туристите за трошоци направени надвор од платената услуга.

Категоријата на објектите/хотелите е определена според законите на државата на која се однесува резервацијата. Информацијата за квалитетот и услугите, кои ги предлага секој објект/хотел, се осигурани од самите објекти/хотели на датумот на нивното вклучување во резервацискиот систем. Информациите и фотографиите на страницата што го опишуваат објектот/хотелот се информативни и се земени од нашите партнери или од нивните страници за презентација или сликани од нас. Сликите на страницата се генерички и не можат да се сметаат за договорни, тие претставуваат информации за сместувачките единици. Секојдневно се обидуваме да ги ажурираме овие информации, но не гарантираме дека тие се целосни, ажурирани или не содржат грешки. Минималниот број на лица се определува според бројот на основни легла во сместувачката единица. Бројот на лица кои се сместуваат во собите треба да е соодветен на лицата наведени во ваучерот или списокот кој го издава организаторот на патување, во објектот/хотелот нема да дозволат сместување на ненајавени лица. Цените и достапните понуди се валидни во овој момент! Сместувачките капацитети првиот ден се превземаат по 14:00-15;00 часот, Последниот ден напуштање на собата е 09:00-12;00 часот наутро. Превземањето и напуштањето на собите е во зависност од политиката на секој објект. Патниците се должни да ја одржуваат хигиената за време на престојот За Грција: Димензиите на креветите во апартмани и студија во Грција се разликуваат од нашите стандарди. Грчкиот стандард за нормален кревет е 75-90 см x 185-190 см, брачен кревет (француски) 115-160 см со 180-190 см. Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, патниците се должни веднаш да го известат одговорното лице, или сопственикот на објектот или вработен на рецепцијата. Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести организаторот на патувањето односно уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.

Ценовник

ДатумСместувањеУслугаТип на собаЦена
23.05.2024 - 26.05.2024 Рафтинг Камп “Модра Река“ 1 полупансион 1 полн пансион Двокреветна
23.05.2024 - 26.05.2024 Рафтинг Камп “Модра Река“ 1 полупансион 1 полн пансион Трикреветна соба
23.05.2024 - 26.05.2024 Рафтинг Камп “Модра Река“ 1 полупансион 1 полн пансион Шесткреветна соба
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img

Локација

Детали за резервација

Датум од - Датум до

Објект
Немате избрано објект.

Соба
Немате избрано соба.

Цена

0.0 мкд

icon

Get the latest news and offers

Subscribe to our newsletter

Резервација
Цена

Патници

Возрасни
01
Деца
0
Бебиња
0